Kæreste du.
Det lyder som en rigtig klog baby, der ved at kontakten med jer forældre er med til at stimulere hendes hjerneudvikling, regulerer hendes nervesystem og hjælper hende med at sove godt.
Det lyder også som nogle forældre der er nervøse for “dårlige vaner” – måske fordi det er det I har hørt fra venner, familie eller fagpersoner?
Ud fra det du beskriver her, så har I en normal baby, med et normalt behov for “kontaktlure” og en sund reaktion på at blive lagt alene. Det er ikke – og vil aldrig blive – en dårlig vane. Det vil heller ikke blive ved – når jeres baby er klar til det, så vil hun begynde at kunne ligge lidt selv, i nest, barnevogn eller seng. Måske det sker om nogle uger, måske først om mange måneder – det er ikke til at vide.
Så hvad kan du gøre indtil da?
Mange forældre oplever at bæreredskaber og/eller slyngevugge er et vendepunkt. Baby kan få den kontakt og/eller bevægelse som baby har brug for – og forældrene kan få hænderne fri, kan gå en tur osv. imens baby sover trygt og godt i bæreredskabet eller slyngevuggen.
En del forældre oplever også at det hjælper rigtigt meget at vide at det er normal – og endda gavnligt med disse kontaktlure. Ved at forstå at den langvarige kontakt har et reelt formål, at hjælpe barnet med at udvikle sig, så kan det blive nemmere at acceptere at det nu engang bare er det behov barnet har lige på det tidspunkt.
Det kan være svært at stå imod familie, venner og fagpersoner hvis de presser på for at barnet skal kunne lægges – eller taler om at barnet får dårlige vaner og lignende. Det er desværre et levn fra tidligere tider og det tager tid og energi at få spredt ny viden om barnets behov.
De bedste hilsener Mia